REAKTİF PUDRA BETON


REAKTİF PUDRA BETON

Reaktif Pudra Betonu (RPB), çelik tellerle güçlendirilmiş, çok düşük su/çimento oranında, çimento ve silis dumanı karışımının süper akışkanlaştırıcı kullanılarak ince öğütülmüş kuvars kumuyla karıştırılması sonucu elde edilen yüksek dayanımlı kompozit bir malzeme olarak tanımlanabilir.

Firmamız yüksek dayanımlı Reaktif Pudra Beton kullanarak  C200 beton sınıfında yağmur suyu ızgaraları, rögar kapakları, kanal kapakları ve çiftlik ızgarası imalatı yapmaktadır. Ayrıca C50 Beton sınıfında Görme Engelli Taşları, Kanal Kapakları ile Otoyollar için su düşüm olukları imalatı yapmaktadır.

Yüksek dayanımlı betonlardan ayrılmalarını sağlayan en önemli özellikleri kırılma sırasında sünek davranış göstermeleridir. Yüksek dayanımlı betonlardaki en önemli sorun dayanım arttıkça malzeme gevrekliğinin de artmasıdır. Gevrekliği azaltmak için betona çelik lif katılması yoluna gidilmektedir.

İçeriğinde, çimento, silis kumu, silis dumanı, süper akışkanlaştırıcı kimyasal katkı, çelik lif teller bulunmaktadır. Plastik kalıba yerleştirilen demir donatı üzerine yukardaki maddelerden elde edilen karışım dökülüp vibrasyona tabi tutularak ürün hazırlanmaktadır.

Kuruma evresinden sonra kalıptan çıkartılarak 48 saat buhar kürüne tabi tutulur. C200 beton dayanımına sahiptirler, ve yüzey su geçirme oranı 0 (sıfır)’dır.

 

ÜRÜN AVANTAJLARI

 • Reaktif pudra betonundan üretilen yağmursuyu ızgaraları, rögar kapakları ve parsel baca kapakları geri dönüşümsüz malzemeler oldukları için çalınmamaktadırlar.
 • Reaktif pudra beton ürünler, beton oldukları için, sfero ve döküm ürünlerde yaşanan ses problemini yaşatmazlar.
 • Doğal malzeme sayıldıklarından çevre ile uyumludurlar.
 • Oksitlenme olmadığı için, bakım masrafına yol açmazlar.
 • Ürünler, TSE belgeli ve bayındırlık poz numarasına sahiptir.
 • Ağır trafik yükünü karşılayacak şekilde imal edilmişlerdir.
 • Çalınma riski olmadığından, kilit, menteşe gibi ek aparatlara gereksinim duymazlar.
 • Döküm ve sfero kapakların çalınmasından kaynaklı, içine düşen yaya, araç gibi faktörlerden dolayı idarelere tazminat davaları açılmaktadır. Reaktif pudra beton ürünler de ise çalınma olayı yaşanmadığından, idareler maddi ve manevi tazminat davaları ile karşı karşıya kalmazlar.

 

DÜNYA ÜRÜN STANDARTLARI

 • D400 - Ağır Trafik - min 40 ton
 • C250 - Hafif Trafik - min 25 ton
 • B125 - Yaya Trafiği - min 12,5 ton
 • A15 - Yaya Trafiği - min 1,5 ton dayanım.

Yapılan deneylerde, RPB ürünlerimiz, min. 40 ton basınca karşı dayanım gösterir.

Yurtdışındaki RPB uygulamalarından biri Kanada’daki Sherbrooke yaya köprüsüdür. Köprü, RPB 200’den yapılmış uzay kafes şeklindedir. 60 metre açıklığın geçildiği köprüde alt ve üst başlıklarda RPB’den yapılmış elemanlar kullanılırken diyagonal ve örgü çubuklarında çelik kullanılmıştır (Blais ve Couture , 1999).

Diğer bir uygulama Fransada’ki Pont du Diable yaya köprüsüdür. Mühendis Romain Ricciotti ve Mimar Rudy Riccioti tarafından tek açıklıklı olarak 70 m uzunluğunda ve 1,8 m genişliğinde tasarlanıp, Lafarge firmasının ticari markası Ductal® isimli RPB’den üretilmiştir. Kirişler ardgermeli olarak tasarlanmıştır.